Felvéve: 8 éve, 4 hónapja Értékeld a videót: 1 2 3 4 5 2 szavazat alapján Értékeléshez lépj be! 2013. december 7. 23:44:45 | A következő sorozatban a szabályos sokszögek (háromszög, négyszög, ötszög, hatszög, nyolcszög) szerkesztését gyakorolhatjuk be néhány feladaton keresztül. Statisztika Megtekintések száma: 3031 Hozzászólások: 0 - Kedvencek között: - Más oldalon: Értékelések: 06:53 07:39 07:10 06:12 06:18 07:44 04:57 06:22 08:24 08:41 11:17 08:39

  1. Műszaki rajz | Sulinet Tudásbázis

Műszaki rajz | Sulinet Tudásbázis

A 7 oldalú sokszögek oldalhosszúságainak közelítő szerkesztése: Az adott R sugarú kör megrajzolása, szimmetriatengelyeivel együtt (vízszintes és függőleges tengelyt rajzoljunk). A meghosszabbított vízszintes szimmetriatengelyt a merőleges tengelymetszet és kör metszéspontjából 2 R = D átmérővel elmetsszük. A merőleges tengely és a kör vonalának metszéspontjait arányos szakaszosztással hét egyenlő részre osztjuk. A meghosszabbított vízszintes tengelyek előzőekben kialakult metszéspontjaiból a felosztott szakasz minden második pontján áthaladó egyenest húzunk, amely túlhaladva az egyenesen metszi a kör vonalát, amely egyben a hétszög csúcspontját is kijelöli. A kör vonalán kijelölt csúcspontok összekötésével megrajzoljuk a szabályos hétszöget. A fenti szerkesztési módszer prímszámok esetében a szakasz osztásszámát hozzárendelve szabályos sokszög közelítő szerkesztésére alkalmas. 10 oldalú sokszögek A körbe írható szabályos tízoldalú sokszög jellemzője, hogy a sokszög minden csúcspontja a körön helyezkedik el, valamint oldalai egyenlő hosszúságúak.

Annak a bemutatása lépésről lépésre, hogyan szerkesszünk 45°-os szöget euklideszi módon, azaz körzővel és vonalzóval.

Sokszögek szerkesztése Szabályos ötszög szerkesztése köré írt körrel: Adott az ötszög köré írható kör sugara, amit jelöljünk R-rel. A kör középpontját jelöljük O-val. A szerkesztés lépései: Rajzoljuk meg a kör szimmetriatengelyeit, ahol a felső metszéspontot jelöljük B-vel. A B pont a szabályos ötszög felső csúcspontja lesz. A vízszintes szimmetriatengely bal oldalán felezzük meg az R sugarat. A sugár felezési pontját jelöljük F-fel. Az F pontból az FB távolsággal, körívvel elmetsszük a vízszintes szimmetriatengely jobb oldalát, a metszéspontot jelöljük G-vel. A BG távolság a szabályos ötszög oldalhosszúsága, amelyet a körre felmérve megkapjuk a csúcspontokat, amit A, B, C, D, és E ponttal jelölünk. Az adott A, B, C, D és E csúcspontok összekötésével megrajzoljuk az ötszöget. Szabályos ötszög szerkesztése oldalhosszúságból: Adott az a-val jelölt oldalhosszúság. A szerkesztés lépései: Az a oldalhosszúságú szakasz megrajzolása után végpontjait jelöljük A-val és B-vel (ez az ötszög A és B csúcspontja lesz).

Rajzoljuk meg a kör egyik átmérőjét (d1)! Szerkesszük meg a d1-re merőleges másik átmérőt (d2)! Az átmérők a kört négy pontban metszik. A két átmérő négy darab 90°-os szöget állít elő. Szerkesszük meg ezen szögek szögfelezőit! A szögfelezők újabb négy pontban metszik a kört. A kapott nyolc pontot rendre összekötve a szabályos nyolcszög előáll. 5 oldalú sokszögek A szabályos ötszög jellemzője, hogy oldalai egyforma hosszúságúak. Köré kör írható, így a szabályos ötszög minden csúcsa a körön helyezkedik el. Ha a kör sugara ismert a szabályos ötszög ebből az egy adatból megszerkeszthető. A körbe írható szabályos ötszög szerkesztésének menete: Rajzoljunk R sugarú kört szimmetriatengelyeivel együtt! Felezzük meg körző segítségével az egyik szimmetriatengelyen mért R sugarat. Mérjük fel a kapott felezési pont és a másik szimmetriatengely és kör metszéspontjának távolságát! A felezési pontba beszúrva körzőnket ezzel a sugárral elmetsszük a megfelezett tengely középponton túli oldalát. A merőleges tengelymetszet és az előző lépésben kijelölt pont távolsága az ötszög oldalhosszúsága.

  • Szabályos nyolcszög szerkesztése ha adott oldala a - nyolcszög, szerkesztés, matematika, videó | VideoSmart
  • Desigual shopper táska usa
  • Hogy kell 67.5 es 105 fokos szoget szerkeszteni?
A B csúcspontból szerkesszünk merőlegest, majd mérjük fel az oldal felét, az így kapott pontot jelöljük O-val. Az O pontból az oldal felével kört rajzolunk. Az A pontot kössük össze az O ponton áthaladó egyenes szakasszal, amely metssze a kört. A metszéspontot jelöljük M-mel. Az A pontból körívet húzunk az AM távolsággal, a B pontból a oldalhosszúsággal. A metszéspontot jelöljük C-vel, amely egyben az ötszög harmadik csúcspontja lesz. Az AB csúcspontok közötti szakaszra felező merőlegest szerkesztünk, amelyet metszve megkapjuk a D csúcspontot. Az E csúcspont a szimmetria szabályaival szerkeszthető. Az adott A, B, C, D és E csúcspontok összekötésével megrajzoljuk az ötszöget. Szabályos kilenc("sok)szög szerkesztése A körbe írható szabályos kilencoldalú sokszög jellemzője, hogy a sokszög minden csúcspontja a körön helyezkedik el, valamint oldalai egyenlő hosszúságúak. A 9 oldalú sokszögek oldalhosszúságainak közelítő szerkesztése: Az adott R sugarú kör megrajzolása, szimmetriatengelyeivel együtt (vízszintes és függőleges tengelyt rajzoljunk).

5 oldalú sokszögek A körbe írható szabályos ötszög jellemzője, hogy az ötszög minden csúcspontja a körön helyezkedik el, valamint oldalai egyenlő hosszúságúak. A körbe írható szabályos ötszög szerkesztése: Az adott R sugarú kör megrajzolása, szimmetriatengelyeivel együtt. A kör valamely tengelyét kiválasztjuk. A kiválasztott tengely középponton áthaladó pontja és a kör metszéspontja közé eső szakaszt körző segítségével megfelezzük. A felezési pontba beszúrva körzőnket a merőleges tengelymetszet távolságát körzőnyílásba vesszük, majd ezzel a sugárral elmetsszük a megfelezett tengely középponton túli oldalát. A merőleges tengelymetszet és az előző lépésben kijelölt pont távolsága az ötszög oldalhosszúsága. A kapott oldalhosszúsággal a kör metszéspontjait kijelölöm. A kör kerületén kijelölt csúcspontok összekötésével megrajzoljuk az ötszöget. 7 oldalú sokszögek A körbe írható szabályos hétoldalú sokszög jellemzője, hogy a sokszög minden csúcspontja a körön helyezkedik el, valamint oldalai egyenlő hosszúságúak.

August 9, 2022