Az Oktatóklub működtetésében részt vesznek: Iskolák a Biztonságos Közlekedésért Egyesület Közlekedési Szakemberek Országos Egyesülete Jogsiszoft Kft. Az Oktatóklub képviselője és elérhetőségei: Pető Attila Tel. : 06-20-330-6110 email: oktatoklub kukac gmail pont com Személyesen, előre egyeztetett időpontban: 1084 Budapest Német u. 6.

  1. Kapcsolat
  2. Bemutatkozás

Kapcsolat

Évről évre súlyosabb gondot okoz a járműiparban az, hogy nincs elég szakképzett autószerelő. Spindler Tibor, az Autószerelők Országos Egyesületének (AOE) elnöke úgy becsüli, hogy a legálisan működő 9-11 ezer szervizből legalább 2-3 ezer szakember hiányzik. Szerinte ráadásul a helyzet rohamosan romlik, hiszen a szakma kiöregedőben van, évente többen fejezik be végleg a munkát, mint amennyien erre a pályára lépnek. A helyzet rendezése komplex megoldást kíván, ám addig is van olyan terv, amellyel részben orvosolhatják a gondokat. Az idén 18 éves AOE – amelynek a tagrendszerébe tartozó vállalkozások is szakemberhiányban szenvednek, s amely a gondok leküzdésében együttműködik a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületével – egy újfajta OKJ-s képzés indítását dolgozta ki. Tehermentesítő fiatalok Spindler Tibor, az Autószerelők Országos Egyesületének elnöke Létrehoznák a gépjármű-karbantartó szakmát, amelyet az általános iskolát végzettek három év alatt, szakközépiskolai képzésben sajátíthatnának el.

Hogy értékelik a feladatokat? A vizsga során sok jelentkező nem fordít elegendő figyelmet a feladatok súlyozására, ugyanis az 55 kérdésből 10 darab három pontot ér, az adható pontok a képernyő bal felső sarkában láthatóak. Érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni a hárompontos kérdésekre, hisz a vizsga során összesen csak 10 hibapont ejthető. Kérdésenként egy perc gondolkodási idő áll rendelkezésre, a kimaradt kérdések pedig hibapontnak számítanak. A három pontos feladatok zömében ábrás kérdések, így ezekre ajánlott a leginkább felkészülni. Van videós feladat is, erre miként lehet készülni? A tesztsorozatban van két 10 másodperces videó, amelyben egy autó utasaként, figyelmet kell fordítani a jármű útjára, majd az utat szegélyező táblák alapján kell válaszolni az adott kérdésre, például, hogy a jármű leparkolhat-e, így alaposan szemmel kell követni a rövid utazást. Mennyire van esély a helyes válaszok kikövetkeztetésére? A legtöbben arra számítanak a vizsgák során, hogy a vizsgáztatók ki akarnak velük tolni, a kérdések beugratnak, és mindig ott lesz az a bizonyos ha.

pető attila kreszprofesszor

Bemutatkozás

  • Megyei Lapok
  • Avalon park ajándékutalvány address
  • SPAR üzlet nyitvatartása - 1185 Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, 2B terminál - információk és útvonal ide
  • 4 jel, hogy a gyerek kapcsolatban áll a szellemvilággal - Gyerek | Femina
  • Xbox live gold ajándékkártya minta
  • Miss dior parfüm ára teljes film
  • Bemutatkozás | KRESZ TV
  • Kormányinfó: újra érvényes 2 oltással is a védettségi igazolvány | Alfahír
  • Az utolsó vacsora története film
  • Pető Attila a magyar Wikipédián · Moly

Pető Attila Kreszprofesszor ismeretterjesztő sorozatában olyan tipikus közlekedési helyzetekről esik szó, amelyeket pontosan kell ismerni a jogosítvány megszerzéséhez, ennek ellenére sokan több éves vezetési rutinnal is elbizonytalanodnak, amikor egyenrangú kereszteződéshez érnek, ha villamosvágányra kell hajtaniuk, vagy akár értelmezniük kell egy-egy ritkább KRESZ-táblát. A " Végre értem a KRESZ-t " sorozatban eddig elsősorban a kereszteződésekkel kapcsolatos tudnivalókat ismerhettük meg, most itt az idő egy kis megmérettetésre. A Kreszprofesszor ebben a filmben összegyűjtött hét olyan vizsgafeladatot, amelyek az elsőbbségadáshoz kapcsolódnak, és persze nem a legkönnyebbek. Te meg tudnád ezeket oldani? Ha nem, sincs baj, mert mindegyik teszt megoldáshoz magyarázatot is fogsz kapni az alábbi videóban.

Miként Spindler Tibor fogalmazott, az autószerelőkéhez képest "egyszerűsített képzési beltartalommal" kialakított tananyagból oktatnák a tanulókat, s nagy hangsúlyt kapna a manuális gyakorlati képzés. Az, aki elvégzi ezt az OKJ-s képzést, kizárólag szakképzett autószerelő felügyelete mellett dolgozhatna a szervizekben, s olyan feladatokat láthatna el – például szét- és összeszerelést, vagy komplett részegységek cseréjét – amelyekhez nem feltétlenül szükséges az autószerelői végzettség. Spindler Tibor szerint az új munkakörben dolgozók az egyszerűbb karbantartási-szerelési feladatok ellátásával tehermentesíthetik a nagyobb szaktudással rendelkező autószerelőket és a felügyeletüket ellátó technikusi végzettséggel rendelkezőket, így sikerülne valamelyest mérsékelni az autószerelő-hiányt és növelni a szervizek javítási kapacitását. Kormánydöntésre várva De ha nincs elég szerelőjelölt, akkor miért jelentkeznének sokan gépjármű-karbantartónak? Spindler Tibor szerint a válasz az oktatási rendszerben rejlik.

August 9, 2022